Rekonstrukcje dachu
Rekonstrukcje dachu płaskiego i skośnego
O dach należy odpowiednio dbać, w końcu chroni nas zarówno przed wychłodzeniem jak i przed przegrzaniem. Odpowiednio skonstruowany i wykończony przy pomocy wysokiej jakości elementów dachowych jest w stanie służyć nam przez długie lata bez konieczności wykonywania grubszego remontu. Jednak od czasu do czasu należy doglądać czy nie powstały jakiekolwiek uszkodzenia. Dach z papy często cierpi najbardziej, chociaż obecne materiały do pokrycia dachu płaskiego są naprawdę wysokiej jakości. Niewłaściwe położenie papy termozgrzewalnej lub uszkodzenie jej podczas montażu może być przyczyną późniejszych problemów. Inne materiały na dach jak blachodachówka, czy dachówka ceramiczna również może ulec uszkodzeniu, jednak już mniejszemu niż wcześniej wspomniana papa. Nie zmienia to jednak faktu, że im lepszej jakości elementy dachowe wybierzemy tym większe prawdopodobieństwo, że dach będzie pełnił swoją funkcję znacznie dłużej.
Jeśli jednak rekonstrukcje dachu są koniecznością, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty, który oceni skalę zniszczenia dachu i przedstawi nam szczegółowy plan odnowienia dachu. Warto także przemyśleć kwestię doboru pokrycia dachowego, które będzie zapewniać bezpieczeństwo domownikom. Pokrycie dachowe jest także zależne od konstrukcji dachu, więc warto skonsultować się z dekarzem w celu ustalenia najlepszego rozwiązania.
Procedura rekonstrukcji dachu
Rekonstrukcje dachu nie należą do czynności, które wykonuje się szybko. Dach to mimo wszystko najważniejsza część domu więc warto dokładnie zabezpieczyć go przed wszelkimi warunkami atmosferycznymi, które mogą być szkodliwe dla domu jak i dla niego samego. Po ustaleniu prac jakie czekają podczas remontu dachu, czeka nas usunięcie starego pokrycia, jeśli jest to pełna rekonstrukcja dachu, lub jej części jeśli tylko chcemy odnowić lub zakonserwować ów pokrycie. Wszelki stare elementy dachowe należy usunąć, a także zlikwidować stare i zniszczone łaty. W trakcie oczyszczania dachu pod remont należy stale kontrolować jego konstrukcje, a w przypadku dachu skośnego kontrola więźby dachowej i wymiana uszkodzonych łat lub wyrównanie całej konstrukcji może się okazać koniecznością. Może się także okazać, że potrzebne będzie dodatkowe deskowanie, chociaż o tym także decyduje dekarz w zasadzie już na etapie analizy konstrukcji i planowaniu prac remontowych. Po zakończonym etapie przygotowawczym następuje etap, podczas którego instaluje się folię, membrany dachowe i zabezpiecza się poddasze. Następnie montuje się kontrłaty, a także prawidłowe pokrycie dachowe (blachodówka, dachówki ceramiczne, itp.), a na końcu docina się dachówki narożne i montuje kalenice i kosze dachowe.
Korzyści po rekonstrukcji dachu
Wszelkie remonty dachu wiążą się przede wszystkim ze zwiększeniem bezpieczeństwa domowników. Stąd częste nadzorowanie stanu pokrycia dachowego może niekiedy ustrzec nas przed ewentualną rekonstrukcją dachu. Wykorzystując wysokiej jakości elementy dachowe mamy praktycznie pewność, że przez lata będą nam służyły. Jeśli zdecydujemy się również na nowe akcesoria dachowe jak chociażby rynny gzymsowe, czy wpusty dachowe, albo śniegołapy (łapacze śniegu), znacznie poprawimy nie tylko kondycję całego budynku ale także komfort naszego życia. Najważniejsze jest jednak to, aby dokładnie przemyśleć kwestię wyboru samego pokrycia dachowego i skonsultować swoją decyzję z profesjonalistą, który zdecyduje, czy konstrukcja dachu jest odpowiednia do wybranego materiału.