Membrany dachowe

Membrany dachowe co to takiego?

Dach to bardzo ważny element każdego domu, dlatego tak ważne jest aby był on konstrukcją solidną i nie wymagającą częstych interwencji remontowych. Aby tak się stało musimy postawić na materiały o jak najlepszej jakości, bowiem dach nie tylko chroni przed utratą ciepła w zimie ale także przed zbyt dużym nagrzaniem się w okresie letnim. Dachy składają się z co najmniej kilku warstw i choć część z nich jest niewidoczna to pełnią one bardzo istotne funkcje. Jednym z takim elementów są membrany dachowe. Składają się one z trzech warstw – funkcyjnej, która jednostronnie przepuszcza cząsteczki pary wodnej oraz dwóch warstw zewnętrznych chroniących warstwę funkcyjną przed ewentualnymi uszkodzeniami. Funkcja jaką pełnią membrany dachowe to przede wszystkim ochrona przed dostaniem się wilgoci w konstrukcję dachu a także odprowadzanie jej z ocieplenia, co jest bardzo istotne gdyż jeśli izolacje zostaną zawilgocone mogą one zdecydowanie zmniejszyć sprawność cieplną, co niekorzystnie wpływa zarówno na utrzymanie ciepła pod dachem i odprowadzania go na zewnątrz.

W jaki sposób ogrzewać dach?

Poddasze często jest ogrzewane przy pomocy szklanej lub mineralnej wełny, która utrzymywać ma ciepło. Jednak aby przez taki materiał nie przechodziła wilgoć należy ją odpowiednio zabezpieczyć. W tym przypadku stosowanie folii paroizolacyjnej od strony poddasza, natomiast paroprzepuszczalna membrana dachowa powinna być umieszczona od strony zewnętrznej. Takie rozwiązanie podniesie warunki mieszkaniowe i w zasadzie tylko taki sposób ogrzewania jest najlepszym z możliwych. Poprawnie wykonane ogrzewanie dachu pozwoli cieszyć się bezpiecznym domem na długie lata. Należy pamiętać, że wilgoć w domu powstaje z różnych źródeł jak chociażby z rozwieszonego prania, kąpieli, czy innych codziennych czynności, dlatego tak ważne jest aby para wodna była systematycznie odprowadzana. W przypadku dostania się wilgoci do termoizolacji mogą nastąpić nieodwracalne zmiany, które może naprawić tylko gruntowny remont.

Wybieramy membrany dachowe

Wybierając membrany dachowe warto zwrócić uwagę na kilka czynników, aby wybrać najbardziej odpowiedni i przede wszystkim wysokiej jakości materiał. Różnorodność membran to kwalifikacja ich pod względem technologii produkcji i dodatki uszlachetniające membrany, a także takie parametry jak wodoszczelność, wytrzymałość, odporność na działanie promieni UV, czy współczynnik paroprzepuszczalności (dobrze jeśli nie jest on niższy niż 1000g/ (m²·24 h)). Obecnie w wyborze membrany dachowej pomoże doradca lub fachowiec któremu zlecimy jej montaż. Pamiętajmy jednak, że wybierając elementy dachowe musimy zwracać uwagę na ich jakość, bo dach naszego domu ma nas chronić przez dobrych parę lat.